S Minecraft: Education Edition lze učit opravdu vše. Tentokrát jsme se pustili do velikonočního světa zaměřeného nejen na kódování, ale také na systémy, strukturovaná data a modelování. Žáci v něm plnili úkoly a za odměnu dostávali velikonoční vajíčka.

Celým světem nás provázely NPC postavy. Zadané úkoly si mohli žáci přečíst nebo poslechnout pomocí Asistivní čtečky.

Prvním úkolem bylo naprogramovat agenta tak, aby prošel připravené bludiště. Někteří na to šli krůček po krůčku, jiní zvládli i použití smyčky.

Kódovací prostředí měli žáci zjednodušené jen na potřebné příkazy. Tlačítkem Dokončit si mohli zobrazit celé menu.

Za správné navigování agenta si žáci vykoledovali vajíčko a hra je posunula na další úkol, zaměřený na rozpoznání a skládání vzoru z barevné ovčí vlny.

Zorientovat se v záplavě barevných kostiček chvíli zabralo, ale další vajíčko stálo za to. Pokud se žáci spletli, mohli úkol opravit a znova zkontrolovat.

Třetím úkolem byly neposedné barevné ovečky, které bylo potřeba spočítat a výsledky srovnat sestupně do sloupcového grafu. V mapě byla schovaná také pomlázka, díky které mohl nálezce rychleji opravit špatně seřazené sloupce nebo si ji nechat jen tak pro radost.

V dalším úkolu bylo potřeba rozpoznat v připravených řadách vzor a ten správně doplnit. A hlavně se nenechat napálit či odradit, pokud se to napoprvé nepovede.

Třetí vzor byl záměrně dlouhý a snadno se v něm dala udělat chyba.

U posledního úkolu jsme procházeli bludiště. Bylo potřeba se hodně soustředit, jinak se jeden mezi skleněnými zdmi snadno ztratil 😉

V zobrazené mapě se několikrát opakoval stejný vzor. Někteří žáci vzor odhalili a pečlivě počítali, kudy vede správná cesta k cíli, jiní to vzali bezhlavě vpřed.

Kdo se vydal jen tak, snadno zabloudil do slepých uliček.

Nakonec i poslední úkol po čase žáci zvládli.

V cíli na koledníky čekala odměna ve formě velkého vajíčka k ozdobení, ohňostroje, foťáku a knihy k zapsání zážitků či koledy.

Vajíčka si žáci mohli sníst cestou, nebo si je schovávat, aby viděli celou kolekci.

Připomenout si před Velikonocemi koledy se bude koledníkům brzy hodit 😉

Na konci jsme si zopakovali použití aplikace Výstřižky a uložení souboru do správné složky. Obrázky jsme si společně prohlédli a ocenili originální nápady.

Závěrem bych chtěla poděkovat za spolupráci studentům STC (Studentské trenérské centrum Microsoft). Dali záležet na každém detailu a tento pestrobarevný, nápaditý svět se žákům moc líbil.

Pokud máte M:EE, můžete si svět stáhnout a zahrát 🙂

Zde

Už se těším, co se studenty STC vymyslíme příště 😀💻