K vánočnímu času patří nejen dárky a oslavy, ale také udržování vánočních tradic, jako je zdobení stromečku nebo zpívání koled. My jsme přidali ještě kreativitu a vzdělávání a originálním hrajícím lego stromečkem podpořili vánoční náladu.

Do projektu jsme se pustili s menšími i většími žáky, kteří využili stavebnice, které už dobře znají. Různé stromečky jsme tak vytvořili ze stavebnic Lego Education Spike Essential a Spike Prime.

Prvním krokem bylo plánování.
Pro inspiraci jsme si pustili video na Youtube: Lego Spike Prime Christmas Tree (youtube.com)


Žáci dostali za úkol ve dvojicích vymyslet, jak by měl jejich vánoční stromeček vypadat. Diskutovali o různých nápadech a zkoušeli najít dílky, které by se jim ke stavbě hodily. Učili se tak zároveň komunikovat a spolupracovat.

Po plánování přišla na řadu stavba základny. Žáci využili různé prvky stavebnice k vytvoření stabilní a pevné podpory pro svůj stromeček, na ni umístili motor jako podstavu, na kterou pak stavěli vlastní verzi stromečku.

Tato fáze byla plná kreativity. Žáci si vybírali různé barevné a tvarové prvky, které sloužily jako ozdoby pro jejich stromeček. Každý žák měl možnost vyjádřit svou osobní kreativitu a přispět k celkovému designu. Jednou z nejzajímavějších částí stavby bylo zapojení dalších senzorů, světla, pohybu a hudby.

Mladší žáci se pustili do stavby se stavebnicí Spike Essential, která obsahuje jiné dílky než Spike Prime, který byl použitý v úvodním videu. Museli tak ještě víc zapojit svou představivost a kreativitu. Měli možnost připojit jen dva senzory, nejčastěji použili motor pro otáčení stromečku a světelnou mřížku na rozsvícení.

Programování hudby bylo z videa hůře čitelné, proto jsem žákům bloky přepsala do souboru a nasdílela přes Teams. Po zadání správných not se přehrála koleda We Wish You a Merry Christmas.

Pokud bloky hudby v aplikaci nevidíte, je třeba je přidat vlevo dole u rozšíření. Stačí kliknout na tlačítko rozšíření a vybrat hudbu. Viz. obrázek.

U stavebnice Essential jsme přidali hudbu, kterou vydává zařízení. U Prime lze kromě hudby využít i zvuk, který vydává přímo hub, případně spojit obojí.

Na závěr každá skupina prezentovala svůj unikátní vánoční stromeček, vysvětlila, jaké myšlenky a inspirace je vedly, a co se naučili během celého projektu.

Přejeme šťastné a kreativní Vánoce🎄